Premieres October 2019

Word Cloud Composers UMPG Classical
Ambrosini
Rappresentazione di anima e di corpo for soprano, bass clarinet and orchestra; Françoise Kubler (soprano), Armand Angster (bass clarinet); Orchestra della Toscana; Peter Rundel (cond.); Venice; 05.10.2019; WP

Attahir
Je / Suis / Ju / Dith for soprano, violin and orchestra; Raquel Camarinha (soprano), Renaud Capuçon (violin); Orquestra Gulbenkian; Pedro Neves (cond.); Lisbon; 24.10.2019; NP

Bianchi
Pathos of distance for string quartet; JACK Quartet; Milan; 28.10.2019; NP

Boccadoro
Come d'autunno for violin; Francesca Dego (violin); Genoa; 27.10.2019; WP

Donatoni
L'ultima sera for female voice and 5 instruments; Marie-Annick Béliveau (mezzo-soprano); Ensemble Paramirabo; Guillaume Bourgogne (cond.); Montreal; 23.10.2019; NP

Elia
Octet for wind ensemble; Orchestre Philharmonique de Nice; Andrea Vitello (cond.); Nice; 24.10.2019; NP

Eötvös
Dialog mit Mozart for orchestra; Brno Philharmonic; Dennis Russell Davies (cond.); Brno; 16.10.2019; NP

Franceschini
Songbook for rock quartet, amplified ensemble and live electronics; Icarus Ensemble, The Cantus Ensemble; Francesco Bossaglia (cond.); Mestre; 03.10.2019; WP

Francesconi
das Ding singt for cello and orchestra; Jay Campbell (cello); Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi; Michele Gamba (cond.); Milan; 03.10.2019; NP

Attesa for wind quintet; members of Orquestra Metropolitana de Lisboa; Lisbon; 17.10.2019; NP

Grisey
Vortex temporum I, II, III for piano and 5 instruments; Quasars Ensemble; Ivan Buffa (cond.); Olomouc; 07.10.2019; NP

Haas
Iguazú superior, antes de descender por la Garganta del Diablo for 4 percussionists; Third Coast Percussion; Chicago; 12.10.2019; WP

Huang Ruo
Shattered Steps for large orchestra; Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo; Marin Alsop (cond.); São Paulo; 10.10.2019; NP

Lang
GAME 4-4-4, loops for violin, clarinet, bassoon and piano; CrossNova Ensemble; Linz; 16.10.2019; WP

Lanza
Discorso di Gagarin attorno alla terra for 2 pianos; Duo Métamorphoses; Reggio Emilia; 26.10.2019; WP

Manoury
Saccades for flute and orchestra; Emmanuel Pahud (flute); Orchestre Philharmonique de Radio France; Fabien Gabel (cond.); Paris; 30.10.2019; NP

Neuwirth
Aello - ballet mécanomorphe for solo-flute, 2 muted trumpets, string ensemble, keyboard and typewriter; Claire Chase (flute); The Seattle Symphony; Thomas Dausgaard (cond.); Seattle; 10.10.2019; NP

Panni
Eine kleine Tafelmusik for 12 winds and a double bass with 5 strings; soloists of the Teatro alla Scala Orchestra; Carlo Boccadoro (cond.); Pisa; 18.10.2019; WP

Platz
Marchesi III; Ensemble der Länder; Sondershausen; 11.10.2019; WP Posadas Poética del espacio for ensemble; Klangforum Wien; Sylvain Cambreling (cond.); Donaueschingen; 19.10.2019; WP

Rivet
Quatuor I « amahlathi amanzi », string quartet; Van Kuijk Quartet; Amsterdam; 09.10.2019; WP Schoenberg Losing Earth for percussion and orchestra; Jacob Nissly (percussion); San Francisco Symphony; Cristian Măcelaru (cond.); San Francisco; 17.10.2019; WP

Tanguy
Quintet for piano and string quartet; Annick Roussin and Florin Szigeti (violin), Pierre Lenert (viola), Anssi Karttunen (cello), David Lively (piano); Paris; 13.10.2019; WP

Vacchi
Sonata Natura naturans; violin and piano version; Piercarlo Sacco (violin), Andrea Rebaudengo (piano); Milan; 24.10.2019; WP